Pozor na nebezpečný vírus CTB-Locker

klavesnicaBezpečnostná spoločnosť zachytila v utorok novú vlnu útoku prevodvšetkým na Slovensko. Nebezpečný vírus nepoškodzuje len domácnosti, ale aj firmy.

Vírus si hovorí CTB-Locker.

Čo sa deje z počítačom? Tento škodlivý kód postupne zašifruje celý obsah počítača a používateľovi zobrazí varovanie, že sa ku všetkým svojim súborom dostane až po zaplatení výkupného vo výške 8 Bitcoinov. Ide o virtuálnu menu, používateľ nedokáže vystopovať skutočného príjemcu platby a taktiež ju nedokáže stornovať. Podľa aktuálneho kurzu ide o sumu takmer 1500 eur.

„Používateľ je infikovaný po otvorení škodlivej prílohy v e-mailovej správe. Predmet e-mailu v obeti vzbudzuje dojem, že ide o faxovú správu,“ vysvetľuje Pablo Ramos, výskumník slovenskej bezpečnostnje spoločnosti. Správa pritom nie je lokalizovaná do slovenčiny a ani do češtiny. Čiže ak nepodnikáte v zahraničí, je potrebné sa mať na pozore pred anglickými emailami. Po otvorení prílohy sa do nechráneného počítača stiahne škodlivý kód Win32/TrojanDownloader.Elenoocka.A. Jeho jedinou úlohou je do počítača stiahnuť a spustiť trójskeho koňa Win32/FileCoder.DA, ktorý je známy aj pod menom CTB-Locker.

 

Ako sa chrániť? Pravidelne zálohujte

Šifrovanie použité v BTC-Lockery je nemožné prelomiť. Infikovaný používateľ sa preto k zašifrovaným súborom nedostane. Existuje však viacero opatrení, vďaka ktorým sa môžu bežní používatelia i firmy pred týmto útokom chrániť:

– Ak v spoločnosti používate bezpečnostné riešenie pre Mail Servery, zapnite v ňom filtrovanie škodlivých prípon priložených súborov.

– Neotvárajte prílohy správ, ktoré majú pochybného odosielateľa alebo ktoré poriadne neidentifikujú odosielateľa.

– Používajte najaktuálnejšiu verziu bezpečnostného riešenia. Nejedná sa pritom len o automaticky aktualizované vírusové databázy ale aj o kompletnú aktualizáciu bezpečnostného riešenia.

– Pravidelne zálohujte dáta na svojom počítači. Ideálne 1x týždenne ak ste domácnosť a 1x denne aj ide o firemný počítač. Využiť môžete aj automatické zálohovacie programy, no dbajte nato aby sa súbory uložili na externý hardisk, ideálne na diskové pole. Napríklad dátové úložisko My Cloud 2TB od značky Western Digital dokáže aj sami zálohovať zadané priečinky alebo vytvoriť automaticky celý obraz disku. Jeho cena sa pohybuje okolo 129,-Eur napr. v internetovej predajni HEJ.sk. Zálohovanie doporučujeme nastaviť na automatiku vždy v noci alebo po ukončení práce, nakoľko zálohovanie môže v čase zálohovania spomaliť Váš počítač.

ctb-locker-FileCoder.DA2

 

ctb-locker-FileCoder.DA ctb-locker-FileCoder.DA2 ctb-locker-FileCoder.DA3

Pozor na nebezpečný vírus CTB-Locker
Ohodnoť článok

Žiadny komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.