Budeme spať menej, posúva sa čas už tento víkend

Od nedele 29. marca 2015 sa mení stredoeurópsky čas (SEČ) na letný čas. V noci zo soboty 28. marca na nedeľu 29. marca 2015 sa posunú hodiny z 2.00 SEČ na 3.00 letného času.

Späť sa vráti 25. Októbra 2015 z 3:00 na 2:00 hodinu.

Slovenské územie prvýkrát zasiahla zmena času v roku 1916, kedy bolo ešte súčasťou Rakúska-Uhorska. Každoročne však táto zmena funguje od roku 1979. Zmena času má ako príveržencov, tak odporcov. V súčasnej dobe sme sa však zaviazali ako člen Európskej únie dodržiavať zmeny letného a zimného času. Začiatok a koniec stredoeurópskeho času určuje vládne nariadenie, ktoré stanovilo zmeny času do roku 2016.

Letný čas má mnohé klady aj zápory. Najväčším argumentom pre bolo väčšie využitie slnečného svetla a menšia spotreba energie. Momentálne má však letný čas veľa odporcov, pretože šetrenie energie je už zanedbateľné. Prieskumy Pražskej energetiky hovoria, že letný čas ušetrí iba 0,5% spotreby energie a vedie k zvýšenej spotrebe benzínu. Medzi nevýhody patrí aj chaos v období zmeny časov, s ktorým sa spája meškanie vlakov, dopravné nehody ale aj zdravotné problémy niektorých ľudí spôsobené narušením ustáleného rytmu striedania bdenia a spánku.

Výhody:
– efektívnejšie využitie denného svetla v rámci dňa, v produktívnom čase je viac svetla
– posunutie súmraku na menej exponovaný čas štatisticky znižuje počet automobilových nehôd

Nevýhody:
– porušený ľudský biorytmus
– problémy s komunikáciou, cestovaním medzi krajinami kde zmenu času neaplikujú

Pôvodne naplánovala Európska únia koniec letného času iba do roku 2011, potom sa však plán zmien predĺžil na ďalších 5 rokov.

 

Rádio WOW prostredníctvom svojich FM vysielačov vysiela aj signál presného „CT“ pomocou Radio Data System-u. Prístroje ktoré si nastavujú svoj čas „rádiovo“ sa teda nastavia správne, nakoľko Rádio WOW automaticky upravuje presný čas v tomto signále pomocou serveru time.nist.gov. Ide väčšinou o autorádia, meteostanice, izbové hodiny, hifi veže a pod.

 

 

DaylightSaving-World-Subdivisions
Modrá – oblasti, kde sa ešte využíva pravidlo letného času

 

Budeme spať menej, posúva sa čas už tento víkend
5 (100%) Celkom 1 hlas[ov]

Žiadny komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.