Vyjadrenie k povinnosti hrať SK hudbu

Ministerstvo kultúry dnes predkladá novelu Zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá bez akejkoľvek diskusie s rádiami chce vnútiť už od budúceho roka minimálne 20%-ný podiel domácej hudby. Ten sa má od roku 2017 zvýšiť na 25%. Navyše 20% z tejto kvóty majú byť skladby, ktoré sú maximálne 2 roky staré. Kvótu pre domáce pesničky budú musieť rádiá dodržať v čase od 06:00 do 24:00, zákon teda nebude možné obabrať nočným hraním v čase, keď rádio dokopy nik nepočúva, a nekaziť si tak denné vysielanie.

Dnes je to kvóta za SK hudbu, zajtra to bude čo?

Komentár konateľa rádia WOW Martina Jursu: Rádio WOW v súčastnosti hrá viac ako 25% slovenskej hudby, kedže na základe prieskumu si to naši poslucháči vyžiadali, avšak napriek tomu sme proti dirigovaniu toho čo máme hrať. Za rok sa situácia môže zmeniť a poslucháči budú chcieť len zahraničné skladby. Kto nám potom nahradí ušlý zisk keš stratíme poslucháčov a príjem z reklamy? Odškodníte nás, tak ako farmárov? Dnes nám nanútia povinné hranie SK hudby a zajtra čo, ľudovky alebo country? Čo ak sa rozhodneme hrať len tanečnú hudbu? Máme dostatok interprétov tohto žánru? Rádia veľmi dobre vedia čo chcú ich poslucháči, robia si prieskumy a hudobné testy. Videl ich niekto z vlády? Každé rádio má iných poslucháčov a hrá presne to, čo chcú. Naši poslucháči chcú vyše 30% Slovenskej hudby, ale iných rádií to môže byť menej.

Vnucovanie nie je cesta. Menej poslucháčov = menej inzerentov = menej peňazí… Kto to zaplatí? Ministerstvo kultúry sa správa nekultúrne, keď sa rádií ani nepýta na dôvod, prečo hrajú tak málo domácich skladieb. Nik z nich nevidel ani jeden hudobný test a ani to, ako v ňom domáce skladby dopadli. Je to hrubý zásah do súkromného podnikania, ktorý v prípade menších staníc môže byť likvidačný. Ak by interpreti namiesto bedákania nahrávali lepšie veci, cestu do vysielania by si našli. Prečo sa hrajú Peter Bič Project, Adam Ďurica a ďalší v celoplošných rádiách x-krát denne i bez kvót?

Odkial fúka vietor?

Môžno sa pýtate, čo ich to napadlo. Nie, nebolo to zo dňa na deň. O tejto sa diskutovalo už 2 roky avšak Asociácia nezávislých rozhlasových a tv staníc nezverejňovala detaily. V roku 2013 sa prišiel na ministerstvo kultúry sťažovať Maťo Ďurinda z Tublatanky, že jeho nové skladby nikto nehrá, maximálne tie staré. Členovia asociácie podpísali následne memorandum, že budú hrať viac SK hudby, nikto však nesľuboval, že bude hrať práve Maťa Ďurindu. Napriek tomuto memorandu vláda dnes podala návrh na novelu Zákona o vysielaní. Kontrolu nad dodržiavaním bude vykonávať Rada pre vysielanie a retransmisiu. Momentálne však ešte nie je jasné akým spôsobom chce rozoznávať čo je slovenské a čo nie. Je zrejmé, že podľa jazyku sa to nebude dať.

Ďalším dôvodom sú zrejme voľby do NRSR. Viac k tejto téme je zbytočné písať.

 

182791_mato-durinda-crop

 

Zdroj: komentár radia.sk a komenár vedenia Rádia WOW

Vyjadrenie k povinnosti hrať SK hudbu
4.2 (84%) Celkom 5 hlas[ov]

Žiadny komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.