Možem rozbiť okno na aute pre záchranu života?

Včerajšia tragická udalosť v Nitre vyvolala viacero dodatočných otázok. Možem rozbiť okno na aute pre záchranu ľudského života? A čo ak je v aute domáce zviera,napr pes? Ako dlho môže zostať dieťa v zatvorenom aute?

Spýtali sme sa  hovorcu Operačného Strediska Záchrannej Zdravotnej Služby, Mgr.Borisa Chmela. Rozhovor si môžete vypočuť nižšie.

Ako dlho môže zostať dieťa v zatvorenom aute?

Teplota v aute stúpne za pár minút o 15 stupňov. Detský organizmus sa zohrieva až 5x rýchlejšie ako u dospelej osoby a preto je i 5 minút rizikových.

Môžem rozbiť okno na aute pre záchranu ľudského života?

Áno, viac v rozhovore

A čo ak je v aute domáce zviera,napr pes?

Nie. Zákony v SR sú postavené tak, že pes je v postavení „majetku“ a preto by vyslobodenie psa malo rovnaký charakter ako „vyslobodenie“ notebooku. Okrem krádeže vám hrozí i stíhanie za poškodzovanie majetku. Iné to však je, pokiaľ dotyčnému zavoláte a vyžiadate si súhlas. Vizitku za okno však dáva len málokto…

 

Záznam rozhovoru:

Možem rozbiť okno na aute pre záchranu života?
5 (100%) Celkom 1 hlas[ov]

1 Komentár

  • Kika 1. januára 2016 Odpovedať

    Toto je skutočne dôležitá téma a som rada, že mám túto informáciu a budem v budúcnosti vedieť, či okno môžem alebo nemôžem rozbiť. Na odľahčenie témy o autách je zaujímavé čítať o Formule E: https://rychleauta.wordpress.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.