Nový vírus v mobile odosiela SMS na premium čísla

o_0000sms_virusZlaté pravidlo neotvárať neznáme správy sa opäť potvrdilo. Mnohí Slováci si totiž v pondelok našli v mobiloch správu v azbuke, ktorá ich lákala aby na ňu klikli. Kto tak urobil, mohol do svojho telefónu preniesť škodlivý vírus schopný posielať sa ďalej cez platené SMS-ky. Vírus vás tak môže pripraviť reálne o peniaze.

V tele zákernej správy je azbukou napísané „ahoj, je toto tvoje fotka?“. Pokiaľ používateľ na linku v správe klikne, vírus dostane zelenú a môže sa veselo usadiť vo vašom smartfóne.

Odkiaľ sa berú vírusy najčastejšie?

Najviac vírusov je v bezplatných hrách. Pri inštalácii si treba uvedomiť, že zadarmo nieje žiadna hra. Vo väčšine prípadov hra obsahuje len bežnú reklamu, no sú aj také kde sa táto reklama len správa ako reklama.

Doporučujeme neklikať na reklamy typu „Vyhrali ste iPhone“ alebo „Váš mobil je napadnutý vírusom“. Žiadna reklama nemôže vedieť či máte vírus bez scanovania telefónu. Práve na týchto reklamách sa nachytalo veľa slovákov a namiesto antivírusu si stiahli vírus.

Vírusy pre mobilné telefóny sa neustále zdokonaľujú a niektoré z nich majú potenciál pripraviť majiteľa napadnutého mobilného telefónu aj o stovky eur. Dokážu to napríklad aj tak, že v pozadí bez vedomia používateľa odosielajú SMS správy na prémiové, zahraničné alebo audiotextové čísla. Takáto činnosť má charakter hrozby, pretože spôsobuje finančné škody, ktoré však zistíte až vo faktúre.

Operátori upozorňujú

Na nebezpečný vírus upozornili aj mobilný operátori. „O2 všetkým zákazníkom mobilných služieb odporúča zvýšiť pozornosť pri prijatí podozrivých nevyžiadaných SMS správ a vyhnúť sa ich otváraniu„, varuje operátor vo vyhlásení.

Orange v súčasnosti prijíma technické opatrenia, s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu týchto škodlivých sprav, ako aj blokovanie podozrivých webstránok, ktoré sú súčasťou týchto SMS správ„, uviedol operátor.

Čo robiť

  • Inštalovať hry a aplikácie len z oficiálnych obchodov (App store, Google Play, Samsung store)
  • Neklikať na reklamy hovoriace o výhre či napadnutí vírusom
  • Antivírus inštalovať len oficiálnou cestou, nie klikom z reklám
  • Počas inštalácie hry či aplikácie skontrolovať aké oprávnenia dávate aplikácii. Táto hláška vyskočí pred inštaláciou. Väčšina ľudí ju len odklikne, no už z nej je jasné čo všetko môže Vaša aplikácia robiť.

 

Príklad účinného antivírusu za rozumnú cenu:

KASPERSKY – 14,95$  www.antivirus-kaspersky.sk

 

Príklady falošných reklám:

reklama2rkelamna1

Screenshot_2015-01-02-16-43-441  o_0000sms_virus

podvodnareklama

Nový vírus v mobile odosiela SMS na premium čísla
5 (100%) Celkom 1 hlas[ov]

Žiadny komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.