Záznam MsZ Bánovce 29.10.2015 a vyjadrenie Rádia WOW

Prinášame vám kompletnú nahrávku zasadania MsZ Mesta Bánovce nad Bebravou zo dňa 28.10.2015 kedy sa prejednávala  spolupráca Rádia WOW a mesta Bánovce. Rádio WOW vytýkalo mestu jeho nezáujem o rádio, chýbajúcu spoluprácu i akúkoľvek formu podpory zo strany mesta. Žiaľ niektorí poslanci vôbec nepochopili navrhovanú možnosť spolupráce. Fakt, že Radio WOW malo záujem o prenájom nevyužívaných priestorov mesta a na oplátku Mestu BN spätne poskytovať za tieto priestory informačné služby z diania v meste, kultúry, polície, športu sa stretol s nepochopením. Mesto by to vlastne nestálo nič a získalo by veľa.

Poslanci (česť výnimkám) radšej daný priestor poskytli súkromnej spoločnosti za lukratívny nájom a odstrčili Rádio WOW ako dôležitý informačný kanál pre občanov. Takže kvôli pár stovkám, ktoré mesto zarobí na prenájme príde o informačné médium. Samozrejme pre Spartak sa šmahom ruky 100.000€ našlo v rozpočte hneď. Zrejme pre poslancov nie je kultúra ako kultúra a prednosť má politická farba. Proti návrhu na prerokovanie našej žiadosti hlasovalo 100% poslancov strany SMER, teda strany, ktorá má v zastupiteľstve väčšinu a strane, ktorá sa netají svojim negatívnym prístupom k primátorovi mesta Bánovce nad Bebravou. Daný bod sa teda, vďaka návrhu poslankyne Hajšovej, na rokovanie ani nedostal.

Na prejednávaní sa poslanci uháňali tým, že rádio je súkromná firma, faktom však je skutočnosť, že rádio funguje pod občianskym združením Rádio WOW Horná Nitra, o.z., ktorého cieľom sú kultúrne aktivity, avšak licenciu na vysielanie môže dostať len spoločnosť s ručeným obmedzením.

Rádio WOW si priestory vážilo sumou až 900€ mesačne a v tejto sume by Mesto BN dostávalo priestor na svoje informácie a pravidelné rozhovory s primátorom vo vysielaní.

Rádio WOW je presvedčené, že poslanci za stranu SMER týmto ktorom sa snažia zabrániť primátorovi aby občanom poskytoval svoje vyjadrenia v rádiu, nakoľko primátor má snahu pomôcť Rádiu WOW. V minulosti s tým totiž problémy neboli a mesto BN dotovalo rádio v rokoch 2007 – 2010 nemalými sumami. Vtedy však rádio WOW patrilo inej spoločnosti a v zastupiteľstve sedeli iný poslanci. Keď sa chce, tak sa všetko dá. Niektorým poslancom sa však nechce a tak teraz prídu o dôležitý informačný kanál.

V rámci zachovania objektivity sme zasadanie nahrali, kamera však spôsobila malý rozruch. Zasadanie mestského zastupiteľstva je verejné, poslanci sú verejnými činiteľmi a teda pri výkone činnosti musia strpieť určitú dávku verejnej kontroly. Vďaka záznamu si teraz môžete urobiť vlastný názor.

DOPLNENÉ:

Po zverejnení tejto správy na sociálnej sieti Facebook sa k prípadu vyjadrili aj viacerí občania Bánoviec. Pozrite si screen názorov bežných ľudí.

screenfb1

 

Záznam MsZ Bánovce 29.10.2015 a vyjadrenie Rádia WOW
Ohodnoť článok

4 komentáre

 • Adrián Mokriš 3. novembra 2015 Odpovedať

  Pozrel som si video z MsZ a napada mi otazka: zvazil by som pri pisani komentarov financnu logiku – 1.) komu sluzia peniaze vybrate za prenajom mestskych priestorov a 2.) komu by sluzilo radio WOW? V pripade otazky 1.) asi obcanom mesta, v pripade otazky 2.) len poslancom a primatorovi mesta?
  Preco by som mal prispievat zo svojich penazi na prezentaciu nazorov primatora mesta?
  Alebo moze prist akykolvek obcan mesta, ze chce „zdarma“ zverejnit taku a taku informaciu? Kto to bude strazit, rozdelovat vysielaci cas a merat?
  Naco si komplikujeme zivot? Radio nech zaplati najom mestu ako kazdy iny podnikatel a nech fakturuje svoje sluzby kazdemu podobne ako ini podnikatelia. Tu asi nejde nazory podla politickej prislusnosti ale o jednoduchu logiku predmetnej veci.

 • Fero 2. novembra 2015 Odpovedať

  V čase, keď sa v meste realizovala káblová televízia, som po dohode s technickým námestníkom realizačnej firmy, ktorého som poznal, dohodol položenie kábla naviac v rámci kontrahovaných nákladov, ktorý mal umožniť spojenie MsKS na Farskej ulici s ústredňou káblovky, aby sa mohli vysielať prenosy zo zasadnutí MsZ, ktoré boli v hornej sále. Bola to moja vízia a iniciatíva.
  Kábel bol položený. Keďže o spoluprácu už následne nebol zo strany mesta záujem, ďalej som sa tomu nevenoval.
  Iste „šípite“, prečo to píšem. Kábel zostal káblom, ale pokiaľ viem, prenosy sa nikdy neuskutočnili a možno pracovníci súčasnej BTV o tejto možnosti ani nevedeli.
  Myslím, že je to škoda, pretože občania potrebujú mať prst na pulze dňa, potrebujú mať možnosť kontrolovať svojich poslancov, sledovať ich prácu v zastupiteľstve, ich iniciatívu a erudovanosť.
  Tam, kde je informácia a transparentnosť, tam sa následne generuje vzťah občanov k mestu a svojmu zastupiteľstvu, iniciatíva a patriotizmus.
  Zároveň je to nepriama a neplatená reklama pre poslancov a ich kluby, ak svoju prácu vykonávajú svedomito.
  Preto si myslím, hoci pozadie problému nepoznám, že každá ďalšia možnosť priblížiť občanom dianie v meste a najmä to oficiálne, je vždy prospešná.
  Ide ale o môj individuálny, súkromný názor.

 • dasa antalova 29. októbra 2015 Odpovedať

  Drzim vam palce asi sa smeraci boja ze by primator povedal v radiu to co sa im nehodi a potom by ich Fico odstavil od valova…

 • Morvy666 29. októbra 2015 Odpovedať

  Nech sa pojebu kurvy poplatené, boja sa že im vidíte do taniera a boja sa ako prasce o koryto, Treba to všetko poslať do JOJ ku oni čakajú len na takéto svine aby ich mohli ukázať celému svetu. svine . Partizánske vás víta otverenov náručou a vyserte sa na Bánovce , oni si to uvedomia keď ich vymažete z pomyselnej mapy slovensku . Nič sa na to nedá povedať len hyenizmus a nenažranosť milí poslanci. Sak sa vám to vráti. ( Partizanske )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.