Stopy po zbraniach džihádistov vedú do Partizánskeho

10295284_10154852099895650_2407176427075724683_oStopy útokov páchaných teroristami, vraždiacich v mene moslimskej viery, vedú aj na Slovensko. Pre dlhé roky deravú legislatívu sa do Európy dostali odtiaľto v uplynulých rokoch tisícky znehodnotených zbraní, ktoré však ich noví majitelia dokázali obnoviť. A podľa policajných vyšetrovateľov tieto zbrane už opakovane skončili aj v rukách teroristov, píše denník The Wall Street Journal.

Francúzski a európski vyšetrovatelia teraz skúmajú, či aj v novembrovom incidente v Paríži teroristi nepoužívali zbrane zo Slovenska.  Džihádisti v minulosti nekupovali zbrane priamo na Slovensku. Tie sa dostali najprv do Belgicka, kde ich obnovili. Ide o krajinu, ktorá je podľa WSJ známa ako miesto obchodovania so zbraňami.

V hľadáčiku vyšetrovateľov je firma AFG Security – Corporation z Partizánskeho, ktorá takéto znehodnotené zbrane predáva. Jej zbrane identifikovali už po januárových útokoch v Paríži a po augustovom útoku vo vlaku. Firma AFG sa už vtedy dostala do médií, keď sa reaktivovaná zbraň, ktorú predala partizánska spoločnosť, našla v držbe nemeckého extrémistu. Podľa denníka minimálne päť krajín potvrdilo, že videlo na čiernom trhu zbrane zo Slovenska.

Slovenská polícia podľa Wall Street Journalu vyšetrovala firmu AFG po januárových útokoch vo Francúzsku, keď zadržala niekoľko účtovných kníh so zoznamom sériových čísiel zbraní.

Syn majiteľa obchodu František Gajdoš pre denník uviedol, že zbrane predávajú „mnohým ľuďom a niektorí z nich boli aj cudzinci.“ Potvrdil tiež, že medzi kupujúcimi boli aj osoby z Belgicka. Viaceré zbrane predal obchod aj cez internet a poslal ich potom kuriérom.

Po znefunkčnených zbraniach zo Slovenska môže existovať dopyt, pretože pravidlá pre ich zneškodnenie boli donedávna voľnejšie ako v iných krajinách. Kým inde ich treba napríklad prepíliť alebo naplniť olovom, na Slovensku stačí prevŕtať hlaveň, vysvetľuje WSJ. Experti ho dokážu vymeniť pomerne jednoducho. Za poslednú dekádu sa mohlo predať na Slovensku aj vyše 10-tisíc znehodnotených zbraní.

V júli sa síce legislatíva upravujúca znefunkčnenie zbraní sprísnila, no nie natoľko, aby sa na Slovensku naďalej nepredávali zbrane, ktoré sa dajú aj po znehodnotení dať opäť do poriadku.

Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák pred desiatimi dňami tvrdil, že po sprísnení slovenského zákona vývoz zmieňovaných zbraní opadol. Podľa R. Kaliňáka sa nepotvrdili skoršie informácie, že zbrane teroristov pri januárových útokoch vo Francúzsku pochádzali zo Slovenska.

Zdroj ČTK, WSJ
Foto: FB stránka AFG Security

Stopy po zbraniach džihádistov vedú do Partizánskeho
Ohodnoť článok

Žiadny komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.