Bojnická nemocnica v ohrození. Výpoveď nestiahlo 90 sestier

V nemocnici trvá na svojich výpovediach 90 sestier a pôrodných asistentiek z celkového počtu 356.

Chod viacerých oddelení v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach je podľa odborov ohrozený. Dôvodom majú byť hromadné výpovede sestier, ktoré vedenie nemocnice nemá zatiaľ ako nahradiť. Výpovedná lehota vyprší 90 sestrám a pôrodným asistentkám už 31. januára, podľa sestier tak hrozí, že sa o pacientov nebude mať kto starať.

Chceme poukázať na nesystémové riešenia a chceme vyzvať pána ministra, aby prestal zavádzať verejnosť a konečne riešil tento veľmi závažný problém nedostatku sestier a to, že zotrvávajú vo svojich výpovediach,“ povedala predsedníčka odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek v bojnickej nemocnici Vlasta Oslicová.

V nemocnici trvá na svojich výpovediach podľa Oslicovej 90 sestier a pôrodných asistentiek z celkového počtu 356. „Myslíme si, že pre nemocnicu je to dosť závažný problém,“ poznamenala s tým, že vedenie NsP ich v súčasnej situácii nevie nahradiť. Podľa jej slov ide o sestry z ARO, interného oddelenia a jeho jednotky intenzívnej starostlivosti, očného, krčného, traumatologického, gynekologického, psychiatrického, ortopedického, geriatrického oddelenia či oddelenia dlhodobo chorých.

Najväčšie problémy pritom podľa nej môžu nastať na internom oddelení a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Výpovede však, ako tvrdí Oslicová, poznačia každé oddelenie. „Na OAIM k dnešnému dňu podalo z 25 sestier výpoveď 21, čiže od 1. februára končia a v regióne nebude zabezpečená urgentná zdravotná starostlivosť,“ zdôraznil zdravotný brat Ľuboš Mazúr z OAIM.

Nátlak zo strany vedenia nemocnice sestry, ako ozrejmila Oslicová, nezaznamenali a riaditeľstvo s nimi komunikuje. Sestry si už čerpajú aj dovolenky a chod oddelení zabezpečujú ich kolegyne.

Na Slovensku podalo výpoveď 900 sestier

Ako ozrejmila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, na Slovensku je vo výpovednej lehote takmer 900 sestier a ďalších 2600 dovŕši dôchodkový vek a tie budú v systéme chýbať. „Je to problém celej Európy, že chýbajú sestry. Ale jednotlivé krajiny Európskej únie robia opatrenia na to, aby tie sestry do systému pritiahli. My na rozdiel od iných krajín pred týmto problémom zatvárame oči,“ tvrdí.

Výpovede podali sestry v bojnickej nemocnici, aj keď paradoxne majú najvyššiu priemernú mzdu zo všetkých troch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Priemerná mesačná hrubá mzda sestry v NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach bola k 30. septembru minulého roka 991,88 eura,“ uviedol vo svojom stanovisku Ivan Gašparovič, ktorý je poverený riadením nemocnice.

Hromadné výpovede podali sestry v Bojniciach ešte vlani 30. novembra. Pridali sa tým k svojim kolegyniam z ďalších nemocníc v Košiciach, Trnave, Trenčíne, Žiline, Prešove, Martine, Dolnom Kubíne, Trstenej a Poprade. Na ukončení svojho pracovného pomeru podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek ich naďalej trvá približne 900.

 

Autor: TASR

Bojnická nemocnica v ohrození. Výpoveď nestiahlo 90 sestier
1 (20%) Celkom 1 hlas[ov]

Žiadny komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.